^ Do góry
facebook

Sekrety Nauki - Projekt 9.1.2

45-315 Opole, ul. Głogowska 27, e-mail: sn@rzpwe.opolskie.pl, tel. 77 404 75 92

Edukacja w gospodarstwach

Zajęcia warsztatowe w ramach edukacji rolniczej, przyrodniczo-ekologicznej i leśnej
w gospodarstwach agroturystycznych

Podczas zajęć uczniowie szkół podstawowych poznajązasady funkcjonowania gospodarstwa rolniczego, przyrodniczo-ekologicznego i leśnego. Samodzielnie doświadczają: jak powstają produkty rolne i ich przetwory, co nam daje las, poznają zwierzęta gospodarskie i hodowlane, zasady opieki nad nimi i ich zwyczaje. W praktyczny sposób poznają otaczający nas świat przyrody wiejskiej i leśnej jednocześnie uzyskując wiadomości z obszaru nauk przyrodniczych.

Zajęcia warsztatowe w ramach edukacji rolniczej w „Gościnnej Zagrodzie” w Przysieczy

Zajęcia z edukacji rolniczej w zakresie hodowli zwierząt są realizowane w gospodarstwie wyposażonym w liczne narzędzia rolnicze (współczesne i starodawne), budynki gospodarcze, zagrody dla zwierząt, tereny zielone, łąkę, pastwisko, staw. W ramach warsztatów uczniowie poznają zasady bezpiecznego zachowania w stosunku do zwierząt, nauczą się podstawowych informacji o zwierzętach, jak o nie dbać , jak karmić, jak pielęgnować. Uczniowie maja okazję również wybrać się wozem taborowym do lasu oraz uczestniczyć w grach i zabawach związanych m. in. z prawidłowym utrzymaniem równowagi, prawidłowym rozkładem masy.

Zajęcia warsztatowe w ramach edukacji przyrodniczo-ekologicznej w „Jabłoniowym Sadzie ”
w Szczedrzyku

Zajęcia z edukacji przyrodniczo-ekologicznej odbywają się w gospodarstwie edukacyjnym specjalizującym się w prowadzeniu ekologicznego stylu życia opartego na bioróżnorodności. Gospodarstwo umożliwia prowadzenie zajęć między innymi: z ekologicznych sposobów oczyszczania wody, poznania odnawialnych źródeł energii, obserwacji życia i znaczenia owadów, przetwórstwa warzyw i owoców, sadownictwa. Gospodarstwo posiada bogate wyposażenie w narzędzia ogrodnicze, sadownicze (współczesne i starodawne), budynki gospodarcze, tereny zielone (ogród, sad, łąka), strumień, oczko wodne. Tematyka zajęć grupowych podejmowanych w gospodarstwie to gleba - co żyje w garści ziemi, mali sprzymierzeńcy w kompoście, ekosystem staw, ekosystem drzewo owocowe, zioła w ogrodzie i na łące, czysta woda dla wszystkich. Uczniowie również maja możliwość wyprodukowania samodzielnie soku prasą hydrauliczną i produkcja ręczną.

Zajęcia warsztatowe w ramach edukacji leśnej  w Nadleśnictwie Opole

Zajęcia z edukacji leśnej prowadzone są w gospodarstwie edukacyjnym posiadającym leśne izby edukacyjne wyposażone w eksponaty zwierząt i roślin, ścieżki i szlaki przyrodnicze, gdzie można spotkać różnorodne gatunki fauny i flory ekosystemu leśnego. W ramach warsztatów uczniowie dowiedzą się jak należy odpowiednio dbać o przyrodę, zapoznają się z  podstawowymi funkcjami lasów, ich ochroną, hodowlą oraz pracą leśników. Uczniowie będą dokonywać pomiarów i obliczeń, jakie stosuje się w lesie, rozpoznawać gatunki drzew leśnych, zapoznają się z podziałem zwierzyny leśnej ze względu na sposób odżywiania – pojęcie łańcucha pokarmowego, dowiedzą się jak nie zgubić się w lesie.

Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

GoogleAnalytics